עוברים דירה

נעבור את זה יחד

האם שווה לחברות הובלות להתמחות בתחום נישה?

חברת הובלות המתמחה בשירותי נישה מסוימים בעצם ממקדת את מאמציה כדי לענות בצורה המקיפה ביותר על צרכי קהל היעד הנכלל בנישה הספציפית של ההתמחות, צרכים אשר מבדילים אותו מתחומי נישה אחרים.

מה הם תחומי נישה בהובלות?

תחומי נישה בהובלות הנם כל תתי התחומים שלהם לקוחות עם דרישות ספציפיות מהובלות. בין תחומי הנישה בהובלות ניתן למצוא הובלות קטנות, הובלות משרדים של עסקים קטנים, הובלות גדולות במיוחד לעסקים ועוד.

למשל חברה המתמחה בהעברות קטנות, עבור אנשים שמעוניינים להוביל פריט אחד או מספר פריטים בודדים, כדאי שתעשה שימוש במשאיות קטנות יחסית כדי שהציוד לא ייפול ויזוז במהלך ההעברה וכמובן שעליה גם להתאים את המחיר לסוג ההתמחות הזה ולבקש מחיר נמוך יותר מחברות הובלה שאינן מתמחות בהובלות קטנות על מנת שיהיה כדאי לזקוקים לשירותים אלו לבחור דווקא בה.

האם התמחות בתחום נישה כדאית לחברות הובלות?

הובלות נישההתשובה לשאלה הזו תלויה בנקודת ההסתכלות וכן במידת ההשקעה בהתמקצעות בתחום הנישה המסוים שנבחר:
נקודת ההסתכלות –
אם מסתכלים על שירותי ההובלות מנקודת מבטו של הלקוח שנמצא בתחום הנישה אליו פונה חברת ההובלות, מדובר ביתרון של ממש שכן החברה מראה לו שהוא חשוב לה והוא בתמורה יראה את נאמנותו בחזרה (בהנחה שהוא אכן קיבל שירות מספק), יחזור להשתמש בשירותיה הייחודיים בהמשך ואף ימליץ לחבריו.

אם מסתכלים על שירותי ההובלות מנקודת מבטה של החברה אז מחד היא, כאמור, נותנת יחס אישי וממוקד בקבוצת לקוחות ספציפית דבר שמגביר את נאמנותם כלפיה ומגדיל את הסיכויים שיחזרו להשתמש בשירותיה, דבר חיובי במיוחד.

מאידך, היא מצמצמת משמעותית את קהל היעד שלה, כך שבמקרה וקבוצת ההתייחסות שלה בתחום הנישה אינו גדול מספיק (ז”א – אין מספיק לקוחות להובלות מהסוג שהיא מציעה) היא עלולה להפסיד מההתמחות בתחום הנישה.

כדי לוודא שמבחינת נקודת ההסתכלות של החברה אספקת שירותי הובלות בתחום נישה הנם כדאיים רצוי שתבחן את גודל השוק והפוטנציאל העסקי שגלום בייעוד שירותיה אליו.

במידה והשוק קטן אך נאמן, ייתכן שכדאי לחברת הובלות גדולה להקים תת מחלקה או חברת בת קטנה יותר שתתמחה באספקת שירותי הובלות לתחום הנישה וכך תרוויח הן משוק ההובלות הכללי והן הספציפי.
מידת ההתמקצעות
במידה ודרושה רמת התמקצעות גדולה כדי להתאים את חברת ההובלות לתחום הנישה בו בחרה (למשל בחירה בתחום של הובלות ייעודיות לחברות גדולות ולכן יש צורך לשכור את שירותיהם של הרבה מובילים כמו גם להכיל בין הכלים שלה מנוף גדול במיוחד ומשאיות גדולות) אבל אין מספיק לקוחות שיזדקקו לשירותיה הספציפיים היא עלולה להפסיד.

מצד שני, אם ההתמקצעות אינה ספציפית לתחום נישה אחת בלבד וניתן לתעל את הידע והכלים לתחומי הובלות אחרים, הבעיה נפתרת בכך שתפנה לשווקים ספציפיים ולכלליים גם יחד.

מנהל אתר • October 6, 2013


Previous Post

Next Post

Skip to content